English

חברה

סדרה: אקדמיה ברגע
סדרה: אקדמיה ברגע
איך תשפיע האולימפיאדה על סין, האם היא תתקרב למערב או תתרחק ומה באמת חושב האזרח הסיני הפשוט על אירוע הספורט הגדול של העולם? ד"ר נמרוד ברנוביץ' מהחוג ללימודי אסיה באוניברסיטת חיפה עונה על שאלות אלה.
פגעי טבע, פיגועים, מלחמות או דימוי נמוך וסטריאוטיפים מקשים על שיווק האזור כעל יעד אטרקטיבי לתיירים. ד"ר אלי אברהם וערן כתר מהחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה ניתחו עשרות מקומות ברחבי העולם שניסו להתמודד עם הבעייתיות של שיווק תחת משבר והצליחו. את הממצאים הם מציגים בספר חדש ומציעים מודל למקבלי ההחלטות שרוצים גם הם לצלוח את הקושי הנ"ל.
האם דוד המלך היה קיים באמת או שמא הוא דמות בדיונית ואילו עדויות יש לקיומו? ד"ר יונתן בן-דב מהחוג למקרא באוניברסיטת חיפה מספר על המלך.
מתי הופיע העיתון הראשון בהיסטוריה ובאיזה פורמט הוא הופיע? ד"ר עוזי אלידע מהחוג להיסטוריה כללית והחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה מספר.
ד"ר מוטי גולני, היסטוריון של תקופת המנדט בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה מספר על הצהרת בלפור ועל משמעותה על ימינו.
מה כתוב במקרא, במשנה ובתלמוד על יום כיפור ועל עשרת ימי תשובה? פרופ' שולמית ולר מהחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה עם התשובות.
כיצד הצליחו נציגי הישוב הציוני בארץ ישראל להשיג רוב באו"ם להחלטת החלוקה? ד"ר מוטי גולני, היסטוריון של תקופת המנדט בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה עונה.
פרופ' אהרון בן-זאב, מומחה לחקר הרגשות, מנסה לענות על אחת השאלות החשובות בתחום הרגשות.
כלת פרס ישראל להיסטוריה והזוכה בפרס א.מ.ת (פרס האמנות, מדע ותרבות) פרופ' (אמריטה) מרים ירדני מסבירה מהי היסטוריה?
מה אומרת לנו טביעת רגל של חייל רומאי על העיר העתיקה סוסיתא? מיכאל אייזנברג ממכון זינמן באוניברסיטת חיפה מציג את הממצאים העיקריים שנמצאו בעיר הקדומה
ראש השנה, אחד החגים החשובים במסורת העכשווית, כמעט ולא מוזכר בתנ"ך. ד"ר יונתן בן דב מהחוג למקרא באוניברסיטת חיפה מסביר מתי ואיך קיבל החג את המשמעות שאנחנו מכירים כיום.
מדוע פרץ מרד החשמונאים? פרופ' גדעון פוקס מהחוג ללימודי ארץ ישראל והחוג לתולדת ישראל מאוניברסיטת חיפה מסביר.
פרופ' גבי סלומון מהפקולטה לחינוך באוניברסיטה חיפה מנסה לענות על השאלה באיזו מדינה קיימת מערכת החינוך הטובה בעולם? ומוסיף מהי הסיבה להצלחה הזו?
פרופ' יפעת וייס מהחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית על ספרה החדש "ואדי סאליב: הנוכח והנפקד".
רכבת ישראל מתפתחת, עוד ועוד מסילות מוקמות ויותר רכבות חוצות את הארץ, אבל האם כל הפיתוח הזה אכן יעיל ומועיל? ראיון עם ד"ר נטלי כץ, סגנית מנהל אגף דרכים והסדרי תנועה ברכבת שבדקה בעבודת הדוקטורט שלה נושאים אלו.
בכל שנה מגיעים מאות אלפי אנשים להשתטח על קברי צדיקים. מי מגיע לשם, לשם מה ומה מחפשים אותם אנשים, מעבר לברכה כמובן. ראיון עם ד"ר נגה קולינס קריינר וד"ר מחמוד יזבק מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון, שחקר גם הוא את אתרי קברי הצדיקים, אבל מנקודת מבט אחרת לגמרי.
ישו הנוצרי נולד, כך על פי המסורת הנוצרית, בבית לחם שביהודה. ראיון עם הארכיאולוג אבירם אושרי שמצביע דווקא על בית לחם אחרת, בית לחם הגלילית כמקום סביר הרבה יותר להולדתו של ישו.
מה חושבים הישראלים על מצבה החברתי של המדינה והאם אנחנו הישראלים חושבים שיש אפליה בין קבוצות שונות? ראיון עם ד"ר יפעת שאשא ביטון מהמכללה האקדמית תל חי שחקרה את הנושא.
ראיון עם ד"ר אופירה אילון מהחוג ניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה ומוסד שמואל נאמן בטכניון על מחזור והפרדת פסולת.
ראיון עם פרופ' אדיר כהן על ספרו "ביבליותרפיה יהודית".
תהליכי ההפרטה הנרחבים שעברה החברה הישראלית בשנים האחרונות הביאו גורמים רבים לטעון כי המדינה למעשה מתפרקת מנכסיה. הפרטה, בטח של שירותים לציבור, נתפשת לשלילית ולכזו שבעיקר פוגעת בסופו של דבר באזרח הקטן. ראוין עם ד"ר ענת פרוינד מאוניברסיטת חיפה שבדקה את תהליכי ההפרטה בקרב העובדים הסוציאלים.
פרופ' שולמית אלמוג מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, מחברת הספר נשים מופקרות, מדברת על "מס הקלון החברתי" שמחוייבות לשלם כל הנשים העוסקות בזנות.
שואת יהודי אירופה נחקרה ונחקרת מכיוונים רבים. ראיון עם ד"ר רונית פישר מהמכללה האקדמית גליל מערבי בנושא השואה לאור מרקם יחסי השכנות בין היהודים לשכניהם הלא-יהודיים.
על כל ילד יש, בדרך כלל, ארבעה סבים וסבות אבל היחס אליהם, במיוחד בספרות המקצועית והאקדמית כמעט ולא קיים. ראיון עם ד"ר ליאורה פינדלר, ראש מגמת שיקום באוניברסיטת בר אילן שחוקרת את תפקידם של הסבים והסבתות לנכד נכה.
פרופ' מוטי גולני מהחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה הציץ ביומנו האישי של הפקיד הבריטי מספר שתיים בארץ ישראל, אחרי הנציב העליון - המזכיר הראשי של המשטר המנדטורי בימים האחרונים של המנדט הבריטי בארץ.
איך מגיבות נשים בישראל להטרדות מיניות? האם הן עוזבות את מקום העבודה או נשארות ומנסות להילחם מבפנים. ראיון עם עו"ס חנה לוי.
כולנו זוכרים ומכירים את "שעת האפס" השיעור הראשון שמתחיל בשעה 07:30 וגורם לכל כך הרבה קשיים לתלמידים שמתקשים לקום מוקדם בבוקר. אבל יכול להיות שהשעה הזו אכן מוקדמת מדי? ראיון עם פרופ' אורנה צישינסקי ממכללת עמק יזרעאל שחקרה יחד עם ד"ר דובי לופי את הנושא.
אהוד אור, סמנכ"ל לתכנון אסטרטגי ולשיווק באוניברסיטת תל אביב על מצבה של ההשכלה הגבוהה בישראל.
מה משותף למילים לנג'ס ולקטר? מה הקשר בין חלסטרה לזאפטה? המילים האלה ועוד רבות אחרות הן כולן סלנג של השפה העברית. ד"ר ניסן נצר מהמחלקה ללשון עברית באוניברסיטת בר אילן שבספרו "עברית בג'ינס" סוקר מאות מילות סלנג שחדרו לשפה העברית.
העיר העברית הראשונה, תל אביב, חוגגת 100 שנה ראיון עם פרופ' ברוך קיפניס, עורך הספר "תל אביב יפו – מפרבר גנים לעיר עולם. מאה השנים הראשונות" ועם ד"ר יגאל צ'רני מהחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה, כותב אחד המאמרים בספר.
זו אחת השאלות המשמעותיות והגדולות בחיי כל אדם. הגיל שאנחנו "צריכים" כבר לדעת אמור להיות אחרי הצבא והטיול בחו"ל, כשמגיע הרגע להירשם לאוניברסיטה. ראיון עם פרופ' איתמר גתי מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית.
במשך שנים נחשדו נשים בכך שהן מכשפות ורבות מהן אף שילמו על כך מחיר יקר בעיקר במהלך ימי הביניים. מדוע נקשרו נשים עם כוחות השחור ואיך התפתחה דמותה של האישה/מכשפה? ד"ר דניאלה גורביץ' מהפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת בר אילן שופכת אור הנושא.
מאבק היסטורי רב עוצמה נערך בשנים האחרונות בתוך כותלי האקדמיה: היסטוריונים, סוציולוגים, פילוסופים ואפילו מבקרי ספרות ובלשנים מנסים להגיע למסקנה האם יש היסטוריה אחת והאם אפשר בכלל לדבר על היסטוריה כעל שדה מחקר אקדמי. פרופ' יואב גלבר מהחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה, מציג בספרו "היסטוריה, זיכרון ותעמולה" את עמדתו בסוגייה.
תל אביב היא עיר ללא הפסקה, אבל יש לא מעט אנשים, בדר"כ צעירים עם ילדים קטנים, שמחליטים יום אחד שהגיע הזמן להפסיק, אורזים את חפציהם, עוזבים את מקום עבודתם ועוברים מהמרכז לפריפריה. ד"ר שרה ארנון מהמכללה האקדמית תל חי והמכון לחקר הגולן בדקה יחד עם פרופ' שמואל שמאי מדוע הם עושים זאת.
ראיון עם פרופ' סמי סמוחה, דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה שחוקר את היחסים בין יהודים וערבים כבר יותר מ-30 שנה ומשנת 2003 מפרסם בקביעות את מדד יחסי יהודים ערבים.
השעות שעובדים רבים בתעשיית היי-טק רבות מאוד. ונשאלת השאלה איך משפיעות שעות העבודה הארוכות על חיי המשפחה שלהם. ראיון עם ד"ר אורנה בלומן שחוקרת את הנושא.
למגן את העיר או לא למגן, וכמה להשקיע במיגון ומה עם הצד התוקף, איך הוא מתכונן לפצח את הביצורים? אלו שאלות ששאלו את עצמם שליטי הערים בעת העתיקה בתקופת השלום הרומי. ד"ר מיכאל איזנברג מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה חקר את הביצורים בעת העתיקה.
הפשיעה מתגברת, האלימות משתוללת ברחובות, מצבנו לעולם לא היה רע יותר וכמובן שפעם זה לא היה ככה ויכולנו להשאיר את הדלת פתוחה כל הלילה. ראיון עם פרופ' אריה רטנר, ראש המרכז לחקר פשיעה, משפט וחברה באוניברסיטת חיפה שמציג תמונה קצת שונה.
כבר מספר שנים שקיים סעיף בחוק ההנגשה המחייב גם מוסדות אקדמיים להנגיש את המוסד לסטודנטים עם מוגבלויות. ראיון עם ד"ר נעמי שרויאר, ראש החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה, שחקרה את הנושא יחד עם ד"ר דליה זק"ש.
מה אנחנו מלמדים את הילדים בבית הספר? מה שחשוב, כמובן, ואולי גם מה שהמורים יודעים ללמד, אבל האם אנחנו לוקחים בחשבון גם את מה שמעניין את הילדים? ד"ר אילת ברעם-צברי, מהמחלקה להוראת הטכנולוגיה והמדעים בטכניון.
ד"ר עפר גרוזברד מהחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה מדבר על ספרו החדש "הקוראן לחינוך הילד", שמשלב בין פסוקים מהקוראן, סיפורים מהתרבות הבדואית והסברים פסיכולוגיים מערבים למתן פתרון לסוגיות חינוכיות.
כשהילד חולה, אז פשוט מתקשרים לעבודה, אומרים סליחה ולוקחים מחלת ילד. זה לא תמיד נחמד אבל די מקובל. אבל מה קורה כשצריך לקחת את אמא או את אבא לבדיקות או להישאר איתם בבית? ראיון עם ד"ר דנה פרילוצקי מהחוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה שחקרה את יחס המעסיקים לעובדים שמטפלים בהורים מבוגרים.
כולנו יודעים כשמשהו מצחיק אותנו וכשמשהו לא מצחיק אותנו - אבל האם אפשר למדוד הומור? האם ניתן לחקור הומור? ראיון עם ד"ר אריה סובר מהמכללה האקדמית אשקלון, מחבר הספר "הומור - בדרכו של האדם הצוחק".
ראיון עם ד"ר חגית הרטף שבחנה במסגרת עבודת הדוקטורט שלה באונברסיטת חיפה את התכנים והפעילויות שנכללים במסגרת החינוך החברתי בבתי הספר וכיצד תכנים אלה משפיעים על הזהות של בני הנוער?
באיזה גיל מתחילים בני הנוער לשתות אלכוהול? כמה הם שותים והחשוב יותר, מה הגורמים המשפיעים על שתיית אלכוהול בקרב בני נוער? ראיון עם שירן בורד מאוניברסיטת חיפה שחקרה בעבודת התזה שלה, בהנחיית את הרגלי שתיית האלכוהול של צעירים בחיפה.
כמעט כולנו הבטנו בזמן זה או אחר בקורות החיים שלנו ושאלנו את עצמנו איך לשנות אותם כדי להרשים עוד יותר את אנשי משאבי האנוש. ראיון עם ליאת בסיס שחקרה את הנושא בעבודת הדוקטורט שלה במחלקה לפסיכולוגיה ארגונית באוניברסיטת בר אילן.
כל מקרה של אלימות בין בני זוג מזעזע כל פעם מחדש. האם האלימות הזו היא תוצאה של תהליך ארוך ומתמשך או אירוע נקודתי בלתי נשלט? ראיון עם ד"ר אלה פרקיס שחקרה את הנושא במסגרת עבודת הדוקטורט שלה באוניברסיטה חיפה.
רוב הקיבוצים בימינו עברו תהליך זה או אחר של הפרטה, אבל פעם הקיבוצים היו שיוויונים. ראיון עם ד"ר ראובן שפירא מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי שבדק במחקריו האם הקיבוצים אכן היו שיוויונים.
כבר בתחילת המאה ה-20 זיהו טייסים בריטים שטסו מעל המדבריות של המזרח התיכון צורות מוזרות באורך מאות מטרים. הצורות נראו כמו שני קירות ארוכים המתכנסים זה לזה באלכסון. בעיני הטייסים נראו צורות אלה כעפיפונים ולכן קראו להם "עפיפוני המדבר". ראיון עם ד"ר דני נדל מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה.
פרופ' אהרון בן זאב, נשיא אוניברסיטת חיפה, מחבר הספר "בשם האהבה" מדבר על רומנטיקה, אהבה ועל ביצוע פשעים בשם האהבה.