English

חברה

סדרה: חיים תחת לחץ
סדרה: חיים תחת לחץ סימפוזיון מיוחד שנערך באוניברסיטת חיפה דן בנושאים שמטרידים את רובנו בחיי היום יום. על הגורמים וההשפעות של מתח וחרדה על חיינו ועל הדרכים להתמודדות עם הלחץ המצטבר בחיינו
תגובת "ברח או הילחם" שנועדה אבולוציונית להציל אותנו בשעות חירום מופעלת עכשיו במהלך סדר היום הלחוץ של חיינו המודרניים. בחיים של היום הלחץ איננו נגמר ואילו האדם לא סיגל לעצמו יכולת התמודדות עמו. פרופ' אורנה בראון-אפל, ראש המגמה לקידום בריאות באוניברסיטת חיפה מדברת על הלחץ שבעבר היווה כלי להתמודדות עם סכנות ואילו בחיים המודרניים הוא גורם לנו לנזקים בריאותיים.
סטודנטים רבים פונים בזמן לימודיהם לטיפול פסיכולוגי. בתחום האישי הם מוטרדים מהיכולת למצוא זוגיות מתאימה שתחזיק מעמד. בתחום האקדמי והמקצועי סטודנטים לחוצים מן העולם התחרותי וההישגי, מבולבלים משפע האפשרויות ומן הפער בין היכולת שלהם לבין מה שנדרש על מנת להצליח. חיים קפלן, פסיכולוג וראש המדור הקליני במרכז ברמן לייעוץ פסיכולוגי באוניברסיטת חיפה מספר על הסיבות שבגללן מגיעים סטודנטים רבים לטיפול פסיכולוגי.
בארבעת העשורים האחרונים עלתה משמעותית שכיחותן של הפרעות האכילה בעולם המערבי, שהעיקריות שבהן הן אנורקסיה ובולימיה נרבוזה. פרופ' יעל לצר, מנהלת המרפאה לטיפול בהפרעות אכילה בקריה הרפואית רמב"ם ומבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה מסבירה מדוע הפרעות אכילה הן ביטוי לקושי להתמודד עם מצבי דחק ובמיוחד לקושי לעמוד בהגשמה מושלמת של ציפיות תרבותיות חברתיות שכתוצאה מכך מתרחשת פגיעה קשה בדימוי העצמי בדימוי הגוף ובהערכה העצמית.
עידן חברת המידע מציג אתגרים רבים בתחום של יחסים בין אישיים ויחסים בין קבוצות. חברת מידע הביאה לשינוי בארגון החברתי הבאה לידי ביטוי בהישענות על רשתות חברתיות, חדירות של גבולות בין קבוצות חברתיות, והשתנות בתפיסה של מושג הפרטיות. פרופ' גוסטבו מש מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה אוניברסיטת חיפה מסביר מדוע זה קורה, ומדבר על גורמי לחץ שמשתקפים ביחסים בין הורים לילדים, במקומות עבודה ובחברה בכלל.
פרופ' יואב לביא מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה מדבר על התהליכים המתרחשים בקרב זוגות ומשפחות כאשר הם נחשפים למצבי דחק מסוגים שונים. בהרצאתו הוא בוחן את ההשפעות של מצבי דחק כגון אסונות טבע, איומים ביטחוניים, התמודדות עם מחלה כרונית או מחלה מסכנת-חיים של אחד מחברי המשפחה על חיי המשפחה והתפקוד המשפחתי וגם מה קורה ליחסים הזוגיים עם המעבר להורות.
חיי היום יום שלנו מלווים בלחצים ומתחים רבים אשר לא פעם טורדים את מנוחתנו. ד"ר קרן אור חן, מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית אוניברסיטת חיפה מציגה כלים ודרכים בהם ניתן להשתמש על מנת לישון היטב גם תחת לחץ ולהיות ערניים וערוכים יותר לאתגרי המחר.
הפחתת לחץ באמצעות מיינדפולנס היא תוכנית בת שמונה שבועות שפותחה בבי"ח הלימודי של מסצ'וסטס על ידי ד"ר ג'ון קבט-זין ויועדה בראשיתה לחולים כרוניים. התוכנית משלבת אימון קוגניטיבי המבוסס על מדיטציה, תכנים פסיכו-חינוכיים ושיחה בקבוצה. ד"ר אסף פדרמן, עמית מחקר, אוניברסיטת תל אביב ומנהל תוכניות מכון מודע במרכז הבינתחומי הרצליה מציג את קווי המתאר של התוכנית וכיצד האימון במיינדפולנס תורם להפחתת לחץ בחיי היום יום.
שינוי משמעותי בחיים דורש כוחות רבים ולפעמים גם טראומה שמתחילה את השינוי. ד"ר אלון כהנא, טייס במיל' ופסיכולוג ארגוני ומדריך סדנאות לבריאות ושינוי בחיים מספר איך התקף הלב שחטף בגיל צעיר שינה את חייו מקצה לקצה.
הפרעת לחץ פוסט-טראומטית (PTSD) היא הפרעת חרדה היכולה להתפתח בעקבות חשיפה לטראומה. כיום, אין בנמצא תרופה פרמקולוגית יעילה לטיפול. ד"ר אירית עקירב, מרצה בחוג לפסיכולוגיה אוניברסיטת חיפה מסבירה באמצעות הצגת מחקרים כיצד מתן טיפול תרופתי של קנבינואידים (קנביס) יכול למנוע התפתחות של סימפטומים פוסט-טראומטיים.