English

חברה

סדרה: מתחת לשטריימל - החברה החרדית בישראל
סדרה: מתחת לשטריימל - החברה החרדית בישראל סדרת תוכניות בהנחיית ד"ר לי כהנר מהחוג לגאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטת חיפה, הבוחנת מקרוב את החיים בחברה החרדית בישראל. הסדרה תעסוק בתחומים השונים: צבא, חינוך, פוליטיקה, עדות, תעסוקה, תיירות ונופש, צרכנות, תפקיד האישה, איכות סביבה, סטיגמות, יחסיהם עם החברה החילונית ועוד.
החברה החרדית היא לא חברה הומוגנית אלא מחולקת לקבוצות ולחוגים רבים: חסידים, ליטאים, ספרדים ועוד. בתוכנית ננסה לעמוד על ההגדרה "מיהו חרדי", לאפיין את הקבוצות העיקריות המרכיבות את החברה החרדית, מאפייני הלבוש, מקומות המגורים, ההנהגה, מערכות הלימוד, היחס לעבודה ומדדים נוספים המאפיינים כל קבוצה וקבוצה. על החוגים השונים יספר אריה פרנקל ממשרד הפרסום החרדי, פרסום גל-אורן.
בציבור החרדי מקובל שההורים רוכשים דירות עבור הילדים ומשמעות הדבר היא נטל כספי גדול על המשפחה החרדית. התוכנית תבחן מהו "סידור מלא", מה הכוונה ב"סידור חלקי", ומדוע ממשיכים במסורת זו, איך בוחרים מקום מגורים במגזר החרדי ועוד. על מאפייני שוק הנדל"ן החרדי- עם פנחס זלצמן, מנכ"ל חברת הנדל"ן נאות הפסגה.
קצב גידולה הדמוגראפי של האוכלוסייה החרדית והתהליכים הפנימיים העוברים על החברה החרדית יוצרים תמונה חדשה של מפת הריכוזים החרדיים ומיקומם במרחב הישראלי. היכן מרוכזת מרביתה, מדוע קשה להגדיר את מספר האוכלוסייה, והאם ערים נפרדות יהוו את פתרון הדיור של הציבור החרדי גם בעתיד? על שאלות אלו ועוד מנסה לענות פרופ' יוסף שלהב, מהמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בר אילן.
מיהם החרדים הספרדים ומדוע הקבוצה הספרדית-חרדית נתפסת "כדרג ב'" בתוך החברה החרדית? דבר הבא לידי ביטוי בקבלה לבתי הספר (ישיבות, סמינרים), ליישובים ולקהילות החרדיות. מה יהיה עתידה של הקבוצה זו, האם תיטמע בקבוצות האשכנזיות, או תחזק את כוחה ההומוגני. בתוכנית מתארח ד"ר ניסים לאון, מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן והמרכז האוניברסיטאי אריאל.
הכרת המפה המפותלת של הפוליטיקה החרדית היא תנאי מפתח להבנת החברה החרדית. חברה זו נתפסת כאנטי ציונית, לפחות זה מה שחרטה על דיגלה לאורך השנים. כיצד מתיישבת עובדה זו עם ישיבה בכנסת ובממשלת ישראל? את מי מייצגת כל מפלגה בציבוריות החרדית? מיהן הקבוצות שאינן מציעות לבחירות בכנסת. את המבוך המורכב הזה של הפוליטיקה החרדית מנסה להסביר אברהם קרויזר- יועץ אסטרטגי ופוליטי.
בשנים האחרונות הולכת וגוברת תשומת הלב המחקרית והתקשורתית בכל הקשור לנשים חרדיות. מחקרים שונים בחנו את הדימוי של נשים חרדיות, אופי התמודדות שלהן עם מציאות החיים בחברה החרדית, דפוסי היציאה לעבודה, מקומן ומעמדן בחוגים החרדיים. על האישה החרדית מספרת העיתונאית ועורכת מגזין FINE שלהבת חסדיאל.
הקהילה החרדית מקיימת ומנהלת מערכת חינוך עצמאית וייחודית, המנותקת מבחינה חינוכית מהותית מן המערכות הממלכתיות האחרות בישראל. כמעט כל חוג באוכלוסייה החרדית מקיים מוסדות חינוך משלו. התוכנית תעסוק גם בתופעת "נוער השוליים" החרדי ומאפייניה וכיצד מתמודד הציבור החרדי עם התופעה. על מערכת החינוך החרדית יספר ישראל תיק, מנהל אגף החינוך בעיריית ביתר עילית.
בתוכנית תוצג העמדה החרדית לגבי נושא העבודה והפרנסה, יוגדר כיצד נתפסת היציאה לעבודה בחברה החרדית. על המצוקה הכלכלית, החסמים בכניסה לשוק העבודה ועל הדרכים לקידום נושא התעסוקה בקרב הציבור החרדי נשוחח עם הרב בצלאל כהן. הרב כהן סקר את נושא המצוקה והתעסוקה במגזר החרדי מנקודת מבט פנימית.
בתוכנית תיערך השוואה בין אופי היציאה לעבודה של האוכלוסייה החרדית בישראל לבין אופי היציאה לעבודה של חרדים בקהילות שונות בעולם. האם החברה החרדית נכנסת לעידן חדש, בכל הקשור לתעסוקה בחברה זו, חברה שתוגדר כ- "פוסט חברת הלומדים" או "חברת לומדים ומתפרנסים" ומה תהיינה המשמעויות של תהליך כזה בשטח? בתוכנית מתארח פרופ' עמירם גונן מהמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית.
התוכנית תעסוק בגדוד הנח"ל החרדי (נצ"ח יהודה) שהוקם בינואר 1999, תציג את הגורמים שהובילו להקמתו של גדוד הנח"ל החרדי, ותבחן מה הם המאפיינים הייחודיים של גדוד צה"לי אשר נועד לתת מענה לציבור חרדי: מבנה השירות, מיקום הגדוד, כוח אדם סובב, הכשרה, מספרי מגויסים. באולפן אל"מ (במיל) ד"ר זאב דרורי.
שלל מותגים, חרם צרכנים, אנשי עסקים חרדיים משגשגים - הקהילה החרדית הופכת בשנים האחרונות לכוח צרכני חזק, גדול ומתוחכם. מהמקום הזה עולות השאלות הבאות - מיהו הצרכן החרדי, מהם הצרכים שלו, מהן העדפותיו וכיצד מפתחים פנייה צרכנית ייעודית למגזר החרדי? על מקצת מהתשובות לשאלות הללו יענה יעקב איזק ממשרד הפרסום החרדי פרסום גל-אורן.
התוכנית תעסוק במאפיינים של התחבורה הציבורית הייעודית למגזר החרדי ויאופיינו המדדים אותם צריך לקחת בחשבון כאשר מתכננים תחבורה לציבור החרדי: נושאי צניעות - ישיבה משותפת, עמידה צפופה, גידול אוכלוסייה, זיקות לוחות זמנים, ביקושים גבוהים ביחס לכל מגזר אחר, מבנה האוטובוס, פרסום ועוד. על מאפייני שירות התחבורה הייעודי לציבור החרדי, ישוחח יצחק רודיך, יועץ של "אגד" למגזר החרדי.
פלח השוק של התיירות החרדית בישראל הולך וגדל בשנים האחרונות: השכרת מלונות רק עבור חרדים בימים מיוחדים בשנה, יציאה לקמפינג "כשר", חילופי דירות בין משפחות חרדיות מאזורים שונים בארץ, טיולי נשים, הם רק חלק מתהליכים ומגמות המאפיינות את שוק תיירות והנופש החרדי. על הצרכים של הנופשים מהמגזר החרדי מספרת יעל אשריאל-אלימלך.
אוכלוסייה חרדית ואיכות סביבה? עבור הציבור הכללי נתפסת האוכלוסייה החרדית כאוכלוסייה החיה באזורים עירוניים צפופים, דחוסים ולא מטופחים. ארגון "חרדים לסביבה" עוסק בפעילות סביבתית ובקידום החינוך לשמירה על איכות הסביבה בקרב הציבור החרדי בארץ. באולפן מתארח הרב יהודה גנוט מרצה ליהדות ומנכ"ל ארגון "חרדים לסביבה".
חוקרים רבים מדברים על ישראליזציה של החרדים. בתוכנית יועלו נושאים שונים: האם גיוס בני ישיבות יגדל במהלך השנים, או שיוקם מנגנון חלופי שיתאים לחברה החרדית וירצה גם את החברה הכללית? האם האישה החרדית היא "סוכנת השינוי" ומובילת הדרך לשינויים שעוברים על החברה החרדית או האם יש "סוכני שינוי" אחרים בחברה החרדית? על התמורות בחברה החרדית, מערכת היחסים חרדים-חילונים ועל המנטרות והסטיגמות המזינות אותה מספר העיתונאי, קובי אריאלי.