English

מדע ורפואה

סדרה: רפואתיקה - בריאות, משפט ואתיקה
סדרה: רפואתיקה - בריאות, משפט ואתיקה סדרת תוכניות שמטרתן לשלב את הציבור הרחב בדיון בסוגיות ערכיות ואתיות בתחום הבריאות וכן כדי לספק מקור מידע נגיש, זמין, עדכני ורלוונטי לעוסקים בתחומי הבריאות ולסטודנטים בתחומים שונים. הסדרת מופקת על ידי המרכז הבינלאומי לבריאות, משפט ואתיקה, אוניברסיטת חיפה, בשיתוף עם "רדיו חיפה". הסדרה לשמיעה בלבד.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' אסא כשר, חתן פרס ישראל לפילוסופיה כללית על אתיקה מקצועית, מוסר ומשפט והקשר של אלו לעבודה בשדה הבריאות.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' צבי זמישלני, מנהל בית החולים "גהה" ולשעבר יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל על שאלות אתיות ומשפטיות הקשורות בפסיכיאטריה, מחלות נפש, טיפול, אשפוז והערכה נפשית, מניעת התאבדויות, רוצחים סדרתיים ועוד.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם ד"ר אלעד שיף, סגן מנהל מחלקה פנימית בבית החולים בני ציון וראש המחלקה לרפואה אינטגרטיבית, אתיקה ומשפט במרכז הבינ"ל לבריאות, משפט ואתיקה אודות רפואה משלימה ואינגרטיבית, רגולציה שלה, כללי אתיקה והקשר בינה ובין הרפואה הקונבנציונלית.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בקריה הרפואית רמב"ם ויו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית על רפואה פלסטית ורפואה אסטתית בתקשורת ובפרסום, על מסירת מידע למטופלים בדבר סיכונים הכרוכים בניתוחים אסתטיים, על שאלות אתיות שכרוכות ברפואה פלסטית בקטינים ובלוקים בנפשם ועוד.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' צבי בורוכוביץ, מנהל מכון וינטר לגנטיקה של האדם במרכז הרפואי בני ציון והפקולטה לרפואה בטכניון, אודות ההיבטים האתיים והמשפטיים של גנטיקה רפואית, ייעוץ גנטי, נשאות למחלות ממאירות, בדיקות התאמה גנטיות, גנטיקה של אוכלוסין בישראל ועוד.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם עו"ד נעמה ויצ'נר, יו"ר ועדות אתיקה במספר בתי חולים, על קבלת החלטות במסגרת בבתי החולים ביחס לטיפול בחולה המתנגד לטיפול, הפסקת טיפול חסר תועלת במבוגרים, ילדים ואף פגים ועל ההשלכות המעשיות, הרגשיות, האתיות והמשפטיות של נושאים אלו.
מה הקשר בין שוק התרופות לעבודתם של הרופאים והרוקחים? עו"ד אורן אסמן משוחח עם ד"ר שמואל וולפמן, לשעבר בכיר בשוק התרופות בין היתר על מקרים שונים שהגיעו לבית המשפט הקשורים בתחום התרופות ולשאלות אתיות ומקצועיות שמתעוררות ביחס לתחום מורכב זה.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' דני זילברשטיין, לשעבר יו"ר מועצת המנהלים של איגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ חיפה על הקשר בין תעשייה, כלכלה, פוליטיקה והגנת הסביבה. על מעורבותם של גורמים אזרחיים במאבק על הגנת הסביבה ועוד.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, על מחלת הסרטן, על שאלות אתיות שמתעוררות ביחס למסירת מידע למטופלים ולבני משפחותיהם על ההתמודדות עם בשורות קשות ועל הפעילות הציבורית והמקצועית בארץ בעולם בתחומים אלו.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם תמר אשכנזי, מתאמת ההשתלות הארצית, על המחסור באיברים להשתלה בישראל, על הקשר עם משפחות התורמים ומשפחות הנתרמים ועל ההקשרים התרבותיים והפוליטיים של תחום זה בישראל.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם ד"ר עופרה גולן, מרכזת ועדת האתיקה של מכבי שירותי בריאות על הסכמה מדעת לטיפול רפואי, איזה מידע נדרש הרופא למסור לחולה, עד כמה הדבר אפשרי והאם הוא מקדם את זכויות החולה.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם ד"ר טסה שלוש מבית הספר לרפואה בטכניון על תורת הגזע ואאוגניקה, עיקור, המתת חסד וניסויים רפואיים בבני אדם בתקופה הנאצית בניסיון לתהות האם בהקשר הרפואי, יכולים אנשי המקצוע, המטופלים והחברה ללמוד מהניסיון ההיסטורי הנורא של השואה?
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' גבי שפלר, פסיכולוג קליני ופסיכואנליטיקאי, מנהל מרכז "פרויד" באוניברסיטה העברית על אתיקה ומשפט בפסיכולוגיה, על הסדרת העיסוק בפסיכולוגיה בעידן של רפואה משלימה, על הגבולות הרצויים בקשר שבין הפסיכולוג והמטופל – משך הטיפול, אופיו, מידת האינטימיות שבו ועוד.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' רפי ביאר, מנהל הקריה הרפואית רמב"ם ולאחרונה יו"ר וועדת סל הבריאות על הקצאת משאבים ברפואה: כיצד פעלה ועדת הסל לקבוע אילו תרופות וטכנולוגיות ייכללו בו? באיזה אופן אמור מנהל מחלקת טיפול נמרץ להכריע אם לקבל חולה כאשר המחלקה בתפוסה מלאה? כיצד אמור הרופא לפעול כאשר הטיפול המתאים לחולה שלו איננו כלול בסל? כיצד אמורה הנהלת בית החולים להכריע מי יירד לבית החולים הממוגן בשעת מלחמה כאשר המקום שם מוגבל? כיצד הדברים נעשו בזמן מלחמת לבנון השניה?
עו"ד אורן אסמן בראיון חשוב, נוקב ומרגש עם ד"ר דוד כהן, מומחה לגריאטריה. השניים משוחחים על הזדקנות האוכלוסיה בעולם, על גריאטריה, יחס החברה לזקנים ולזקנה, ושאלות אתיות שמתעוררות ביחס לטיפול בקשישים: המתת חסד, מתן מידע לאדם על מצבו, הזנה כפויה או שמירת חייו של אדם "בכל מחיר".
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' יונתן הלוי, מנכ"ל בית החולים שערי צדק בירושלים, על בית חולים שמתנהל על פי ההלכה ועל שאלות אתיות שקשורה בטיפול רפואי בחברה מורכבת ורב תרבותית אותה משרת בית החולים.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם עו"ד ענבר יחזקאלי, היועצת המשפטית של ארגוני הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית על פגיעות מיניות בישראל 2010; על מקרי פגיעה מינית בחסרי ישע ועל ההשלכות החברתיות, המוסריות והמשפטיות של פגיעות שכאלו.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם פרופ' גבי שפלר, פסיכולוג קליני ופסיכואנליטיקאי, מנהל מרכז "פרויד" באוניברסיטה העברית על התמודדות עם מטופלים אובדניים ועם מקרי התאבדות של מטופלים, על יחסי מדריך-מודרך בפסיכותרפיה, על חוות דעת מומחים בתחום בריאות הנפש ועל הפסיכולוג בבית המשפט.
עו"ד אורן אסמן משוחח עם מירי כנען-מור, פקידת סעד מחוזית לחוק הנוער באזור המרכז, על תפקידו של פקיד הסעד בהגנה על תינוקות וקטינים ועל שאלות אתיות ומקצועיות שמתעוררות ביחס למידת ההתערבות הרצויה מצידה של המדינה בתא המשפחתי במטרה להגן על קטינים וחסרי ישע.
בתכנית המסכמת את הסדרה, עו"ד אורן אסמן מראיין את ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, שמתייחס למחסור החמור ברופאים בישראל, "בריחת המוחות" לחו"ל, חינוך ערכי של הרופאים בבתי הספר לרפואה, והתערבות המערכת הפוליטית בשיקולים רפואיים.